Karolina Filosek

O coachingu słów kilka

Po 3 tygodniach urlopu od wszystkiego, wracam z nowymi ideami i pomysłami. Lubię wakacje w Polsce. Mam wtedy okazje spotkać ludzi z którymi wiąże się wiele dobrych wspomnień oraz dzięki nim wiem więcej na temat tego, jak wygląda teraz życie w naszej ojczyźnie, bo nie oglądam telewizji i czytam tylko wybrane gazety. Jednak opinia medii to jedno, to co dzieje się na prawde to drugie.

Część z moich znajomych wie o moich planach na przyszłość, z częścią rozmawiałam pobieżnie na temat coachingu. Wszystkie spotkania i rozmowy wniosły do mojego życia nowe perspektywy i uważam, że po 3 tygodniach jestem o wiele bogatsza. Mam przede wszystkim pewne spostrzeżenia na temat tego, jak coaching jest jeszcze postrzegany w Polsce. W związku z tym, że odniosłam wrażenie, że poniekąd coach jest postrzegany częściowo jak ktoś kto próbuje uznawać siebie za psychologa i  prowadzić pseudoterapie na swych klientach, pozwolę sobie swoim wpisem przybliżyć nieco ten tajemniczy, a jakże wspaniały zawód.

jaredd-craig-750818-unsplash

Zatem czym zajmuje się coach i co odróżnia go od psychologa czy też psychiatry?

Ujmując rzecz najprościej jak mogę: coach to taka osoba, która pomaga nam w rozwinięciu skrzydeł i wejściu na poziom o ktorym nawet nie sniliśmy. Głównym mottem pracy coacha jest rozwój klienta oraz pomoc w odkryciu jego ukrytego potencjału. Może to być life coaching, biznes coaching, diet coaching, fit coaching a nawet po rozmowie z moją dobrą kumpelą, myślę, że można być coachem rowerowym 😉 (jeżeli ktoś z was będzie takiego szukał, piszcie do mnie, ona wie co to bike flow !).  Przede wszystkim coach nie jest osobą, która mówi swojemu klientowi co ma zrobić, nie daje mu rad, nie manipuluje odbiorcami w celu zyskania kasy. Dlatego kiedy słyszycie slogan reklamowy, typu “kup mój kurs za jedyne 999 dolców, a odmienisz swoje życie powinna wam się zapalić lampka alarmowa”. Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich ludzi, bo każdy z nas stanowi wyjątkową i unikatową jednostkę. Każdy z nas funkjonuje inaczej, ma inne doświadczenia i inne problemy, co oznacza, że będzie potrzebować innego podejścia. Przede wszystkim coach pomaga klientowi uczyć się wykorzystywać to co już ma, do osiągnięcia dalszego postępu, poprzez trening umiejętności i wspieranie w osiąganiu założonych celów.

Psycholog  i psychiatra jest zupełnie odrębym zawodem. Przede wszystkim cechuje go wykształcenie wyższej uczelni medycznej. Ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu, a w praktyce zajmuje się poradnictwem czy też w przypadku psychiatry, prowadzi terapie z klientem z poważnymi zaburzeniami osobowości. Lekarz ten ma uprawnienia do wydawania recept i kierowanie już pacjenta na dalsze leczenie.

Coach już na samym początku, przy pierwszej rozmowie powinien ocenić czy w twoim przypadku chodzi o samą blokadę rozwoju czy też jest to problem głebszej natury, z którym pomóc nie potrafi, ponieważ nie ma takiego wykształcenia medycznego/psychologicznego. Wtedy odsyła klienta do lekarza pierwszego kontaktu , aby to on ocenił jaki lekarz będzie w danym przypadku idelanym rozwiązaniem.

Coach uczy przede wszystkim brania odpowiedzialności za swoje życie. To jak coś odbieramy, co myślimy i jak wygląda nasz dzień jest naszym własnym wyborem. Zrozumienie tego jest kluczem do otwarcia drzwi rozwoju. Wiem, że wielu z was nasunie się argument typu, nie wszystko jest czarno białe, na wiele rzeczy nie mamy wpływu… Nie mamy wpływu na: pogodę, reakcje innych ludzi i nagłe zdarzenia losowe, reszta zależy od nas. Pierwszą lekcją przez jaką poprowadzi cię twój coach, będzie nauka odpowiedzialności za samego siebie.

Coach nie jest ratownikiem. Będzie dla ciebie wsparciem i pomoże w podejmowaniu racjonalnych celów, a następnie w realizacji. Na tym polega jego praca, coach nie udzieli ci rady. Coach zadaje odpowiednie pytania, aby uchronić klienta przed biernością w działaniu. Zmusza klienta do myślenia i szukania rozwiązań. Coach unika jednostronnych konwersacji, ponieważ klient wyłącza się na poszukiwanie własnych pomysłów. Wszyscy wiemy, że nic tak nie smakuje jak realizacja własnych pomysłów i projektów. To klient posiada wszelkie informacje i to on potrafi rozwiązać problem. Coach jest mostem między klientem, a jego wyjątkowymi zdolnościami i magiczną osobowością, pozwala mu swobodnie do nich przejść.

Jest to tylko krótki opis tego czym zajmuje się coach. Mam nadzieje jednak, że ten krótki wpis choć odrobinę naświetlił wam ten tajemniczy zawód. Wiem, że wielu z was wiąże go głównie z mówcami motywacyjnymi, których można posłuchać na you tube i innych kanałach, ale zachęcam was aby wyjść poza wszelkie schematy myślenia. Coachem może jesteś i ty? Może pomagasz swoim klientom odkryć talent którego jeszcze w sobie nie znają? Pomyśl? Może już jesteś tym małym wojownikiem , który zmienia ludzi na lepsze, a tym samym zmienia świat 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: