Afirmacje. Temat intrygujący i wzbudzający wiele emocji. Niektórzy twierdzą, że działają, inni , że to bujda i robienie ludziom wody z mózgu.

Pamiętam, że kiedy zaczynałam przygodę z afirmacjami, głównie kojarzyły mi się z powtarzaniem sobie zdań typu : jesteś spokojna, dasz rade, potrafisz to, uda ci się... I wszystkie tego typu zdania, które tak na prawdę nie były afirmacjami.

Czym zatem jest afirmacja?  Zaglądając do wikipedii, znalazłam te oto definicję.

Afirmacja to wg. słownika psychologicznego: zdania wpływające na poziom samoakceptacji. Afirmować siebie to stymulować rozwój osobisty, poprzez akceptację siebie. Afirmacja polega zazwyczaj na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby, co ma prowadzić do identyfikacji z ich treścią. Afirmacja wykorzystuje mechanizm autosugestii i medytacji w celu wzmacniania poczucia akceptacji u osoby ją stosującej.

Jaki zatem główny błąd popełniłam i większośc z nas popełnia, kiedy stara się afirmować i wejść w stan pozytywnej samoakceptacji?

Większośc afirmacji, których używamy nie są nasze. Wchodzimy na internet, bądź słuchamy mówcy motywacyjnego i kupujemy cudze afirmacje. Od razu wam mówie, taka afirmacja nie zadziałała. Owszem, może podniosła mnie na duchu na chwilę, poprawiła odrobine samopoczucie i nastrój, ale tylko to co stworzyłam sama tak na prawdę dało efekt w moim przypadku.

Co to oznacza, tworzenie własnej afirmacji? Wszystkie pozytywne stwierdzenia, które tworzysz na swój temat i będziesz sobie powtarzać, musisz zaargumentować twojemu mózgowi. Mózg jest jak rodzic, cwanej bestii nie oszukasz, prędzej czy później zada ci pytanie: no dobrze, czyli mówisz, że kochasz sport i możesz przebiec maraton, ale jakie masz na to dowody? Jest w każdym z nas taka ciemna strona, która te nasze afirmację będzie starała się obalić. Zatem aby zbudować swój pozytywny autowizerunek, powinniśmy się choć odrobinę do tego przygotować.

Chciałabym z wami podzielić się pewnym sposobem na zbudowanie własnych, spersonalizowanych afirmacji , a tym samym zbudowanie własnej motywacji i pewności siebie.
Przed nami weekend, więc myślę, że będzie to idealne ćwiczenie dla tych, którzy właśnie pracują nad samoaakceptacją 🙂

Poniżej znajduje się tabela, w której można w łatwy sposób nauczyć się tworzyć afirmację. W kolumnie Cecha osobowowości/ umiejętność należy wpisać swoje porządane cechy, umiejętności czy też inne afirmację, jakie każdego dnia chciałbyś/ chciałabyś , aby były twoją mocną stroną. W kolumnie sytuacja w której umiejętności wykazałem/ dowód (dla Ciebie) , należy wpisać, kiedy wg Ciebie taką osobowością czy też osiągnięciami się wykazałaś/ łeś. Od razu mówię, warto w tym ćwiczeniu podejść do sprawy racjonalnie.

Tabela afrimacji

Otóż przykład: Jeżeli pragnę być szczupłym, mieć rozmiar 38, a mam 30 kg nadwagi, to nie stworzę afirmacji typu : Jestem szczupła i przypomnę sobie moment kiedy miałam 15 lat. Za to stworzę afirmację np. kocham swoje ciało i potrafię dać mu już dzisiaj  to co najlepsze. Potrafię karmić je tym co da mu energię i pozwoli mi zrzucić nadprogramowe kilogramy. Dowodem na to będą sytuacje z życia, kiedy dbaliście o swoje ciało, ćwiczyliście, czy też jakakolwiek sytuacja , kiedy mieliście w sobie te siłe. Dlaczego? Bo afirmacja, nie jest formą wmawiania sobie czegoś, co nie ma z wami nic wspólnego. Jeżeli patrze w lustro i widzę blond włosy, to czy będę sobie wmawiać , że jestem brunetką?

Zatem afirmacja musi być prawdą. Całkowitą prawdą z waszego życia.

Przed kolejną rzeczą, którą chce was uprzedzić, jest : Nie próbujcie nawet wmawiać sobie, że nie macie dowodu na daną afirmację. Jeżeli pragniesz czegoś w sobie, pragniesz aby myśleć o sobie dobrze i widzieć taką osobę każdego dnia, to znaczy, że to jest w tobie, tylko cała ta ciemna negatywna strona ciebie, zabiła twoje światło. Czasem trzeba dłuższego czasu na znalezienie i wydobycie go na nowo.

Zatem wypełnij tabele przynajmniej na 5 punktów, które dla ciebie zrobiłam. Niech to będą twoje afirmacje przez najbliższetygodnie. Jeżeli będzie ich więcej wspaniale, jeżeli nie, nie szkodzi. To może być pierwsza wędrówka wgłąb Ciebie. Najważniejsze, abyś wierzył w siebie i w to co mówisz. Codziennie buduj swoja marke, a rezultaty pojawia sie szybko :).

 
 
 

Jeżeli spodobał ci się mój blog i chciałbyś byc na bieżąco z najnowszymi wpisami , zapraszam cię do opcji Follow w dolnej części strony głównej mojego bloga . Wpisuj swój adres email otrzymasz powiadomienie o najnowszym poście na moim blogu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: