Karolina Filosek

Palik

Do maleńkiego miasteczka przyjechał cyrk. Mieszkający tam chłopiec udał sie do cyrku , aby zobaczyć po raz pierwszy w swoim życiu dzikie zwierzęta oraz akrobatów i klowna. Chłopiec z wielkim zainteresowaniem przyglądał się wszystkiemu, ale to co najbardziej przykuło jego uwagę to był słoń. Olbrzymie zwięrzę, siegające prawie 3 metrów wysokości, wydawało się być niezwykle silnym. Jednak słoń , przywiązany do palika wbitego w ziemie, nie wykazywał tak owej siły. Chłopiec wiedział, że siła jaką posiada to zwierze w samej jego trąbie , mogłaby wyrwać palik ,uwolniajac sie tym samym jednym zamachem z uwięzi. Jednak słoń tego nie zrobił, stał potulnie i czekał na swoją kolej występu. Chłopiec był bardzo ciekawy, jak to możliwe , że słoń stoi i nie chce uciec. Pytał wszystkich dookoła, jednak ci mówili, że tak został wytresowany. Chłopiec czuł , że ta odpowiedź nie do końca jest prawdziwa…, że kryje się za tym wszystkim coś większego. Któregoś razu, zapytał o to bardzo starego człowieka sprzedającego bilety do cyrku, a ten odpowiedział mu: Drogi chłopcze, ten słoń kiedy był bardzo malutki został przywiązany do tego palika. Maleńki słonik walczył codziennie, od rana do nocy aby wyrwać palik z ziemi, ale nie był w stanie. Wstawał…walczył z palikiem po czym padał zmęczony i tak dzień w dzień , aż któregoś dnia się poddał. Mijały dni, a słoń rósł i rósł i stawał się coraz silniejszy. Jednak nie próbował już walczyć o wolność , bo to czego nauczył się będąc maleńkim słoniem zaprogramowalo w nim przekonanie, że nie ma wystarczająco siły aby uciec z niewoli. (Vlog Langusta na palmie)

Piękna bajka, opowieść którą usłyszałam 2 dni temu. Wywołała we mnie, w wigilijna noc, mocne emocje i długie przemyślenia o tym jak bardzo czasami jesteśmy zniewoleni; o tym co kiedyś zostało nam zapisane w dzieciństwie czy też innym okresie życia, a co tak mocno nas powstrzymuje przed szczęściem i wolnością.

Zadajmy sobie na koniec tego 2018 roku pytanie: A co mnie powstrzymuje , przed wyjściem z klatki? Z mojego gniazdka , gdzie uwiliśmy sobie nasze, choć nie do końca prawdziwe, ale jednak wygodne przekonanie o tym co : musi być robione; co nie może być zrobione ;co jestem w stanie zmienić ,a czego nie jestem przeskoczyc?

Zadajmy sobie pytanie: co jest naszym palikiem? Co nas blokuje aby wyjść i odnaleźć siebie? Aby stać się tym kim zawsze chcieliśmy być, ale nie mamy odwagi, nie mamy wiary , że nam się uda?

Może ty też jesteś jak ten słoń? Może kiedyś owszem byłeś maleńki, nie mogłeś mieć wpływu na wiele rzeczy, ale dzisiaj jesteś pięknym dorosłym , mocnym słoniem, który musi tylko odkryć swoją siłe, spróbować wyjśc poza dotychczasowe przekonania?

Może to już czas uwolnić się od ludzi, którzy nie są dla nas katalizatorem, a wręcz przeciwnie blokują nasz potencjał? Może czas wyrwać się z objęć złudzeń i zobaczyć siebie oczami małego chłopca.

Spóźnione ale najszczersza życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten czas był dla Was przede wszystkim czasen duchowej zadumy i momentów pełnych radosci oraz wzajemnej miłości .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: