Karolina Filosek

10 kroków przed zmianą ścieżki kariery

Kiedy porzuciłam dochodową pracę, dla mniej rentowną własną działalność, wielu ludzi patrzyło na mnie jakbym była nieco szalona. Ten wyraz twarzy mnie nie zaskakiwał. Byłam jedną z nich kilka lat temu. Kto, w o zdrowym umyśle, rzuca pracę dla jakiś mrzonek? A co z dziećmi, domem i wakacjach w ekskluzywnych miejscach? Myślałaś o tym?

Myślałam, bardzo intensywnie. Żyłam w tym strachu przed własną działalnością przez długie lata. W rezultacie, zajęło mi prawie 12 lat, zanim podążyłam za moim wewnętrznym głosem i moją życiową pasją. Z zagwarantowanego wynagrodzenia z miesiąca na miesiąc, jestem w miejscu, gdzie trzeba szukać klientów, aby zadbać o swój zysk. Jestem też w miejscu, gdzie z dnia na dzień coraz lepiej odkrywam siebie i to jak kocham swoją obecną pracę.

Jeżeli chcesz podjąc pierwsze kroki ku zmianie kariery , to ten artykuł jest dla Ciebie. Oto lista 10 kroków, które wg. mnie należy wziąć pod uwagę przed porzuceniem aktualnej pracy.

1.Przygotuj budżet finansowy. Dokonaj analizy swojego rachunku bankowego. Sprawdź na co wydajesz co miesiąc pieniądze (szczególnie polecam ci blog jak oszczedzac pieniadze.pl). Ważne jest, aby sprawdzić skrupulatnie bazując na ostatnich 3-6 ms jak wydajesz pieniądze. Weź pod uwagę jak masz staly dochód, jakie masz zadłużenie co miesiąc, wydatki i utwórz mądry plan oszczędzania. Zdecyduj, ile z pensji chcesz odłożyć i dostosuj swoje wydatki do wysokości pożądanych oszczędności (nigdy na odwrót).

2. Poszukaj możliwości pasywnego dochodu. Jeśli jesteś osobą która od dawna oszczędza, możesz przemyśleć inwestycje w nieruchomości w większym mieście. Pieniądze z wynajmu np w Krakowie to wysokość około 1 miesięcznej najniższej pensji krajowej netto. Istnieją oczywiście inne opcje, takie jak: sprzedaż kurs online, tworzenie aplikacji dla smartfonów, handel online , fundusze inwestycyjne itp.

3. Zastanów się, co chcesz w życiu robić. Szukaj aktywnie celu dla swojego życia. Co robiłabyś, gdybyś nie musiała się martwić o pieniądze? Jaka była rzecz,którą kochałaś robić kiedy byłaś dzieckiem? Jak można służyć ludziom swoim doświadczeniem i umiejętnościami? Kiedy połączysz te 2 rzeczy, pasje i potrzebe świata, odnajdziesz swoje powołanie.

4. Zainwestuj w własne wykształcenie. Wielu ludzi, kończy swoją edukację, kiedy tylko urodza im się dzieci. W rezultacie przestają się rozwijąć, nie sprawdzają czy to co kiedyś wydawało mi się dla mnie dobre, nadal tym jest. Znajdź czas na rozwój. To jest inwestycja, która zawsze wróci. Wybierz uważnie szkołe, porozmawiaj z kilkoma osobami, które ją ukończyli. Poszukaj ich w serwisach społecznościowych. Zawsze znajdzie się ktoś kto da Ci kilka porad.

5. Jeśli masz nieuleczoną do tej pory traumę, zajmij się tym! Poświęć czas i miej odwagę spotkać się z dobrym terapeutą,coachem, który może zabrać Cię przez tę podróż. Nawet sobie nie wyobrażasz, jak mocno twoje stare rany emocjone są zapisane w Twoim ciele i umyśle. To wszystko Cię trzyma, ogranicza. Nigdy nie pozwoli Ci urosnąć, chyba że pozwolisz im się uwolnić! Ponad to, w czasie leczenia można dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś.

6. Gdy wiesz, co chcesz zrobić, Znajdź pracę charytatywną w interesującej cię dziedzinie. już w trakcie poszukiwań swojej ściezki, możesz zdobywać nowe umiejętności. To pozwoli Ci doświadczyć, jak może wyglądać przyszła praca, jeżeli się na nią zdecydujesz. Ponadto wzbogaca to Twoje CV o nowa pozycje, która otwieraja drzwi do zmiany kariery.

7. Rozmawiaj o swoich planach z innymi ludźmi i znajdź mentora. Musze przyznać, że praca z coachem w trakcie zmiany branży bardzo mi pomogła. Szukaj też ludzi, którzy już wykonują te działaność. Dowiedz się: Jak to osiągneli? Do jakich szkół uczęszczali? Jakie książki i kursu polecają?

8. Czytaj blogi, Oglądaj vlogi! To jest konieczność. Czasem z jednego vloga możesz uzyskać więcej informacji, niż po przeczytaniu 3 książek. Ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami. Innymi słowy, świat jest otwarty dla Ciebie bardziej niż kiedykolwiek. Wykorzystaj to!

9. Szukaj inspiracji w tym co chcesz robić. Jeśli wybierzesz nową pracę tylko dlatego, że uważasz, że wygeneruje duży zysk, szybko sie wypalisz. Krótko wiąc, poszukaj w sobie motywacji. Zewnętrzna siła jest jak papier. Gdy przyjdzie deszcz, rozwala sie w drobny mak. Zapewniam cię, będzie trochę deszczu po drodze, ale jeśli kochasz to, co robisz, nigdy nie zatrzyma. To jest wewnętrzna MOC!

10. Ciesz się każdym krokiem do zmiany kariery. Świętuj to. Może to zająć trochę czasu. Musisz zachęcić siebie, aby pójść po więcej i zobaczyć, co jest za tymi wielkimi mosiężnymi drzwiami.

To były moje 10 porad. Mam nadzieję, że Ci pomogą przed zmianą kariery. Najważniejsze, otaczaj się kochających i wspierającymi ludźmi, a podbijesz świat.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: