Karolina Filosek

Czy Twoje cele są zgodne z Twoimi wartościami życiowymi ?

Czy pamiętasz mój post o noworocznym kryzysie?

Zajęło mi kilka dni trawienia wszystkich emocji i mojej bezsilności. Jedyne co mogłam zrobić to usiąść w samotności i przemyśleć to. Zastanowić się nad tym co się zdarzyło i co mogę w przyszłości dla siebie zrobić, aby się nie wypalić.

Zadałam sobie następujące pytania:

 • Jaka była przyczyna wypalenia?
 • O czym w pogoni za “szczęściem” zapomniałam?
 • Gdzie chcę być za rok menatlnie i fizycznie?
 • Czy nadal świadomie realizuje swoje cele zgodnie z moimi wartościami?

Po jakimś czasie, odpowiedź pojawiła sie jak świaełko w tunelu. Otóż to! ZANIEDBAŁAM MOJE WARTOŚCI ŻYCIOWE!

Z moimi klientami, pierwszą rzeczą na jakiej się skupiamy to: analiza jego fundamentalnych wartości. Pewnie zapytasz, w jakim celu? Otóż, Twoje życiowe wartości są matryca wyznaczania życiowych ścieżek. Jeżeli któryś z celi i działań będzie kolidował z wyznawanymi wartościami, prędzej czy później dojdzie do wypalenia.

Większość z nas powie, to proste. Moje wartości to moja rodzina, zdrowie, miłośić i rozwój własny (i tak dalej…). Pytanie brzmi, na ile zintegrowane są wyznawane przez Ciebie wartości z codziennym życiem?

 • Czy naprawdę myślisz o swojej rodzinie i zdrowiu na co dzień?
 • Ile czasu spędzasz w pracy i na dojazdy, a ile z rodziną i na hobby?
 • Co robisz, aby zachować zdrowie?
 • Czy jesz śmieciowe jedzenie? W ogóle ćwiczysz? Czy śpisz wystarczająco dużo?

Szczegółowe pytania, musisz sobie zadać, planując swój dzień, cele i życie w zgodzie z Twoimi wartościami. To także sekret tworzenia satysfakcjonującego życia.

Pozwól mi wyjaśnić, co może pójść źle, na moim przykładzie.

W całym moim życiu grałam rolę “wybawiciela”. Jeżeli nie wiecie na czym polega ta rola to brzmi ona tak: “W pierwszej kolejności potrzeby innych, później moje. To było moje ukryte motto i stary wzorzec zachowań. Trzeba włożyć dużo pracy nad sobą, aby to zmienić. Przeszłam przez mój kurs coachingu, terapię i nadal mam poszerzam samoświadomość. Kawał ciężkiem roboty wam powiem. Najtrudniejsza emocja to stare dobre “poczucie winy” , którym tak wielu próbuje nas sobie urobić.

W związku z tym, po przejściu na wyższy poziom świadomości, wyznaczyłam na nowo swoje życiowe wartości. Jedną z nich było, troszczenie się o siebie. Holistycznie obiecałam sobie, że będę odtąd strzec w moim życiu moje własne potrzeby. To brzmiało obiecująco.

Zmotywowana, w zeszłym roku ustaliłam nowe cele. Piękne, zintegrowane z moimi własnymi potrzebami i wartościami. Założyłam , że teraz to ja już wiem jak zarządzać sobą i jak byc superefektywna. Wydaje się to niby łatwe, ale to złudzenie.  W rezultacie zapomniałam o jednej bardzo ważnej rzeczy.

Pozornie wszystkie wyznaczone cele w 2019 roku zostały dostosowane do moich pięciu głównych wartości. Jednak bezsprzecznie przeoczyłam fakt,że ilość moich celi nie jest już realistyczna, kiedy zmieniły się moje okoliczności życiowe. I tu pojawił się problem. Tak bardzo chciałem spełnić swój cel życiowy, że straciłam z oczu niepisane prawo. W przypadku okoliczności zmieniających życie dostosuj cele i priorytety do nich, nie idź pod prąd. Nie przyj na siłę , bo tak zapisane w strategii na 2019 rok!

Wnioskując, nie sformułowałam co dokładnie moja wartość życiowa “TROSZCZYC SIĘ O SIEBIE” znaczy. Należy zadać sobie pytanie:

 • Czy przestrzegam swoich wartości w życiu codziennym?
 • Co w praktyce oznacza życie w zgodzie z daną wartością?
 • Czy przy dużej zmianie w moim życiu, zweryfikowałam swoje cele zgodnie z wewnętrznymi potrzebami?

Wszyscy jesteśmy ludźmi. Czasem patrząc na moje dzieci, marzę aby mieć choć 50% ich energii. Jednak i oni naturalnie wiedzą , kiedy muszą siąść, odpocząć i zresetować system.

Czasami trzeba przestać działać. Wziąć oddech i zadać sobie pytanie: czy to co robię nadal mi służy dzisiaj?

A ty jak wyznaczasz swoje cele? Czy je wryfikujesz, czy tez każdy wyznaczony cel bezwzględnie realizujesz? Zostaw komentarz. Chętnie rpzeczytam Twoja opinie.

Jeżeli podobał ci się ten post , prosze kliknij Kciuka w góre bądź podziel się nim. Dziękuje 🙂

.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: